Klimattabell per månad: temperatur, havsvatten, nederbörd

· Författare: Grand Emlak

Den stadigaste grunden för att planera ett liv i Antalya är meteorologiska institutet MGM:s långa dataserier; tabellen nedan bygger enbart på MGM:s publikationer.

Klimattabell per månad (MGM, 1930–2025)

Kolumnerna för temperatur, solsken och nederbörd är långtidsmedel för mätperioden 1930–2025 ur MGM:s provinsstatistik för Antalya; antalet regndagar är avrundat till en decimal. Den sista kolumnen gäller inte Antalya specifikt utan är den månatliga medeltemperaturen i havsvattnet längs hela Medelhavskusten som MGM publicerat för 1970–2024. Källa: Turkiets meteorologiska institut (MGM), Turkiets meteorologiska institut (MGM), hämtad 08.10.2026

MånadMedeltemp. (°C)Medelmax (°C)Medelmin (°C)Sol (h/dag)RegndagarNederbörd (mm)Havsvatten, Medelhavsmedel (°C)
Januari10,115,06,14,912,4225,516,7
Februari10,715,66,45,710,4148,116,0
Mars12,918,08,16,78,590,816,6
April16,421,411,37,96,448,518,1
Maj20,725,715,39,75,233,320,7
Juni25,430,819,711,12,510,723,9
Juli28,634,222,911,70,54,726,7
Augusti28,534,122,911,10,64,328,1
September25,331,219,69,71,716,727,0
Oktober20,626,615,47,85,470,624,5
November15,621,410,96,37,5127,721,4
December11,716,77,74,811,9250,918,5

Alla värden i tabellen kommer från MGM:s statistiksida för Antalya och dess rapport om Medelhavets vattentemperatur; eftersom MGM:s statistik uppdateras varje år kan värdena förskjutas något. Källa: Turkiets meteorologiska institut (MGM), Turkiets meteorologiska institut (MGM), hämtad 08.10.2026

Temperatur: medelvärden och extremer

Enligt MGM är juli (medel 28,6 °C, medelmax 34,2 °C) och augusti de varmaste månaderna och januari den kallaste (medel 10,1 °C, medelmin 6,1 °C). Den högsta temperaturen under 1930–2025 var 45,0 °C i juli och den lägsta −4,6 °C i februari. Samma sida anger ett största snötäcke på 5 cm (07.01.1993) och en högsta vindhastighet på 43,2 m/s (22.01.1998). Källa: Turkiets meteorologiska institut (MGM), hämtad 08.10.2026

Havsvattnets temperatur

Enligt MGM:s Medelhavsrapport var Medelhavets medeltemperatur i havsvattnet 21,5 °C under 1970–2024; det varmaste året var 2019 (23,8 °C) och det kallaste 1992 (20,6 °C). Räknat i elvaårsperioder steg medelvärdet från 21,0 °C under 1970–1980 till 22,3 °C under 2014–2024. Månadsmedlen är lägst i februari med 16,0 °C och högst i augusti med 28,1 °C. Källa: Turkiets meteorologiska institut (MGM), hämtad 08.10.2026

Enligt MGM:s bulletin från 2018 uppmättes 2017 års högsta havsvattentemperatur, 31,1 °C, den 11 juli 2017 i Alanya i Antalya. Aktuella värden publiceras på e-Devlet: vid mätningen 08.10.2026 kl. 06:00 visade Konyaaltı 26,8 °C, Alanya 26,8 °C, Finike 26,6 °C, Kemer 26,5 °C och Kaş 26,0 °C. Källa: Turkiets meteorologiska institut (MGM), e-Devlet-portalen (MGM-data), Turkiets meteorologiska institut (MGM), hämtad 08.10.2026

Nederbörd: regniga vintrar, torra somrar

I MGM:s tabell är december (250,9 mm) och januari (225,5 mm) de regnigaste månaderna och augusti (4,3 mm) och juli (4,7 mm) de torraste; i juli och augusti är medelantalet regndagar under ett. Den högsta registrerade dygnsnederbörden är 331,5 mm den 17.01.1969. AFAD Antalyas provinsplan för minskad katastrofrisk anger provinsens genomsnittliga årsnederbörd till 1 085 mm; i Alanya och Manavgat överstiger den 1 100 mm, och omkring 80 % av årssumman faller från november till februari. Källa: Turkiets meteorologiska institut (MGM), AFAD:s provinskontor i Antalya, hämtad 08.10.2026

Skillnader mellan distrikten

Antalyas storstadskommuns handlingsplan för minskad katastrofrisk och klimatanpassning visar med MGM:s stationsdata skillnaden mellan kust och bergsland: årsmedeltemperaturen är 18,3 °C i Antalya, 19,4 °C i Alanya, 18,8 °C i Manavgat, 18,9 °C i Finike och 19,8 °C i Kaş, men 13,0 °C i Elmalı och 12,6 °C i Korkuteli. Vid kusten ligger den kallaste månaden januari i medel på 9,7–12,5 °C och juli–augusti på 27,9–28,4 °C. Källa: Antalyas storstadskommun, hämtad 08.10.2026

Antalyas provinsdirektorat för kultur och turism beskriver provinsen som präglad av medelhavsklimat med milda, regniga vintrar och heta, torra somrar; ytan är 20 723 km² och kustlinjen omkring 630 km. Källa: Antalyas provinsdirektorat för kultur och turism, hämtad 08.10.2026

Så hjälper Grand Emlak

Månadsmedlen vägleder beslut om bostadens väderstreck, våning och behov av luftkonditionering; läs våra artiklar under Att leva i Antalya när du väljer distrikt.

Se våra kustannonser i Muratpaşa och Konyaaltı, och jämför distrikten i fastighetsindexet.

Källor

  • Turkiets meteorologiska institut (MGM) — https://www.mgm.gov.tr/veridegerlendirme/il-ve-ilceler-istatistik.aspx?m=ANTALYA — hämtad 08.10.2026
  • Turkiets meteorologiska institut (MGM) — https://www.mgm.gov.tr/FILES/resmi-istatistikler/denizSuyu/2024-Akdeniz.pdf — hämtad 08.10.2026
  • Turkiets meteorologiska institut (MGM) — https://www.mgm.gov.tr/FILES/Haberler/2018/MGMDenizSuyu.pdf — hämtad 08.10.2026
  • Turkiets meteorologiska institut (MGM) — https://www.mgm.gov.tr/deniz/deniz-suyu-sicakligi.aspx — hämtad 08.10.2026
  • e-Devlet-portalen (MGM-data) — https://www.turkiye.gov.tr/deniz-suyu-sicakliklari — hämtad 08.10.2026
  • Antalyas storstadskommun — https://antalya.bel.tr/Content/UserFiles/Files/YarinlardaBizVariz/Dokumanlar/2024/Antalya_Afet_Risk_Azaltma_iklim%20Eylem_Plani.pdf — hämtad 08.10.2026
  • AFAD:s provinskontor i Antalya — https://antalya.afad.gov.tr/kurumlar/antalya.afad/Tasarim/IRAP/Antalya-IRAP_2022.pdf — hämtad 08.10.2026
  • Antalyas provinsdirektorat för kultur och turism — https://antalya.ktb.gov.tr/TR-66213/genel-bilgiler.html — hämtad 08.10.2026